Znajdź uczelnię dostosowaną do twoich potrzeb

ikonka studia

Kierunek Geologia - Lista 12 uczelni w Polsce

Zobacz listę

Górnictwo i geologia

Górnictwo i geologia to studia dla przyszłych specjalistów – wysoko wykwalifikowanej kadry geologów i górników. Dowiedz się więcej o specyfice kierunku, programie studiów i rekrutacji!

Górnictwo i geologia to kierunek studiów, który oferuje studentom merytoryczne przygotowanie zarówno z zakresu nauk przyrodniczych (nauk o Ziemi), jak i nauk technicznych oraz nauk społecznych. Takie połączenie jest szczególnie istotne ze względów gospodarczych – sprzyja kształceniu wysoko wykwalifikowanych specjalistów posiadających kompleksową wiedzę. Studia wyposażają w umiejętności, które zapewniają zazwyczaj stabilne zatrudnienie i zadowalające wynagrodzenie.

Predyspozycje kandydatów

Z uwagi na specyfikę studiów kandydat powinien przejawiać zdolności techniczne i biegle poruszać się w tematyce związanej z przedmiotami ścisłymi. Z kolei potencjalny charakter przyszłej pracy zawodowej wymaga od kandydatów umiejętności kierowania zespołem, odpowiedzialności oraz wykorzystywania wiedzy zgodnie z zasadami bezpieczeństwa. Powinien przy tym potrafić podejmować decyzje obciążone ryzykiem.

Organizacja studiów, specjalności

Górnictwo i geologię studiować można na studiach I i II stopnia. Absolwenci studiów I stopnia (trwających nie krócej niż 7 semestrów) uzyskują tytuł inżyniera, a studiów II stopnia (trwających nie krócej niż 3 semestry) – tytuł magistra. Studia na tym kierunku dostępne są zarówno w trybie stacjonarnym, jak i zaocznym. Wśród uczelni prowadzących studia z zakresu górnictwa i geologii największą renomą cieszy się niezmiennie krakowska Akademia Górniczo-Hutnicza. Na kandydatów czekają także uznane politechniki – między innymi Politechnika Wrocławska czy Politechnika Śląska. Oto lista przykładowych specjalności oferowanych studentom górnictwa i geologii:- geologia i prospekcja złóż;- geologia naftowa;- kamień w architekturze i drogownictwie;- mineralogia stosowana z gemmologią;- geologia górnicza;- geologia inżynierska;- hydrogeologia i geologia inżynierska;- kartografia geologiczna;- Economic Geology;- elektrotechnika i automatyka w górnictwie;- budownictwo podziemne i ochrona powierzchni;- eksploatacja złóż i zagospodarowanie odpadów;- geodezja górnicza;- geoturystyka;- zarządzanie menedżerskie w górnictwie;i inne.

Program studiów

Program studiów inżynierskich obejmuje zajęcia z następujących przedmiotów: matematyka; chemia; fizyka; informatyka; geometria i grafika inżynierska; mechanika i wytrzymałość materiałów; ochrona środowiska; geologia; górnictwo; wiertnictwo; mechanika górotworu; bezpieczeństwo pracy i ergonomia; geodezja górnicza i metrologia; geofizyka górnicza; hydrogeologia i kształtowanie środowiska wodnego; inżynieria gazownicza; eksploatacja złóż węglowodorów; wentylacja i pożary; technika strzelnicza; maszyny i urządzenia górnicze; urządzenia i napięcia elektryczne.Z kolei podczas studiów magisterskich studenci uczestniczyć będą w zajęciach z fizyki współczesnej; informatyki w technice; zarządzania środowiskiem; geologii złóż; organizacji i projektowaniu prac geologicznych; inżynierii złożowej; technologii górniczych; geotechniki; technologii wiertniczych; zarządzania i marketingu.

Rekrutacja

Aby zostać przyjętym na Politechnikę Śląską, trzeba uzyskać dobre wyniki z egzaminu maturalnego z matematyki (poziom podstawowy) – jest to bowiem główny przedmiot uwzględniany w procesie rekrutacji. Drugi przedmiot wybiera sam kandydat, może być to matematyka (poziom rozszerzony), fizyka z astronomią, chemia, biologia lub informatyka. Z kolei Akademia Górniczo-Hutnicza rekrutuje na podstawie list rankingowych, w tworzeniu których uwzględniane są wyniki z egzaminów maturalnych z przedmiotu głównego (do wyboru matematyka, fizyka, chemia, informatyka, biologia, geografia) i języka obcego.

Perspektywy zawodowe

Absolwenci mogą podjąć pracę w przedsiębiorstwach górniczych, geologicznych, a także geotechnicznych; we wszystkich działach gospodarki związanych jakkolwiek z górnictwem lub geologią; w jednostkach nadzoru górniczego; w jednostkach projektowych; w administracji państwowej oraz samorządowej. Geolodzy, z racji obowiązujących regulacji prawnych, muszą być obecni przy budowie dróg, a także przy wydobyciu kruszyw wykorzystywanych przez budowniczych. Geologowie zatrudniani są również przy budowie popularnych ostatnio tuneli. Wysoko wykwalifikowani górnicy, mimo kryzysu, również nie będą mogli narzekać na brak zatrudnienia. Na ścieżkę kariery zawodowej będzie miała wpływ wybrana podczas studiów specjalność/specjalizacja, a także podnoszenie kompetencji zawodowych – między innymi poprzez uczestnictwo w szkoleniach czy kursach specjalistycznych. Red. B. Stachnik

Lista uczelni na kierunku Geologia

Uniwersytet Jagielloński (UJ)
Politechnika Śląska (PŚ)
Uczelnia Jana Wyżykowskiego (UJW) w Polkowicach
Politechnika Wrocławska (PWR)
Politechnika Wrocławska (PWr) - Filia w Legnicy
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza (UAM) w Poznaniu
Uniwersytet Szczeciński (USZ)
Uniwersytet Śląski w Katowicach (UŚ)
Uniwersytet Warszawski (UW)
Uniwersytet Wrocławski (UWR)
Uniwersytet Gdański (UG)
Akademia Górniczo-Hutnicza (AGH) im. Stanisława Staszica w Krakowie

CENY ZA STUDIA NA KIERUNKU Geologia

Nazwa uczelni Stacjonarne Stacjo. Niestacjonarne Niestacjo.
Uczelnia Jana Wyżykowskiego (UJW) w Polkowicach

Uczelnia Jana Wyżykowskiego (UJW) w Polkowicach

od 2200 zł /Semestr Dowiedz się więcej